facebook_pixel

Hyalüronik Asit Nedir? Cildimiz İçin Neden Önemli?

Hyaluronik Asit Cilde Nasıl Etki Eder?

Tüm vücut dokularında bulunan ve yaşamsal aktiviteleri gerçekleştiren bir asittir. Cildin yaşlanmasını engellemek için hyalüronik asit seviyesini düzende tutmak önemlidir.

30’lu yaşlarla birlikte cildin hyalüronik asit üretimi giderek yavaşlar, cildin kolajen yapısının bozulmasının ana sebebi, kolajeni destekleyen hyalüronik asit stoğunun azalmasıdır. Yaşlanmaya bağlı olarak, çeşitli faktörler ile birlikte üst derideki hyalüronik asit seviyesi düşer ve neticede cilt yaşlanır, incelir. Bu incelme ile cildin nemi azalır, esnekliği ve gerginliği kaybolur.

Bebek cildinin yumuşaklığı, nemliliği ve gerginliği, bebeğin anne karnında yüzdüğü sıvının hyalüronik asit bakımından çok zengin olmasından gelir.

Hyalüronik asit sayesinde cildin nem dengesini düzenler, böylece cildi pürüzsüz ve esnek tutmaya yardımcı olur. Doku onarımı ve cilt yenileme özelliği ile anti-aging (yaşlanma karşıtı) bir etkiye sahiptir.

Hyalüronik asit, en basit anlatımla cildin yapısında bulunan sudur. Genç yaşlarda ciltte, cilt yapısını koruyacak ve cildi elastik tutacak kadar hyalüronik asit üretilir. Bu madde, doku ve lifler arasındaki boşlukları doldurur, yaşamsal işlevlerin sürdürülmesini sağlar, derinin gergin, diri ve canlı olmasını sağlar.  Gözümüzün %80’ini hyalüronik asit oluşturur.

Yaş ilerledikçe ciltte hyalüronik asit miktarı azalır, dokular arasındaki dolgunluk ve dirilik azalır ve ciltte çizgilenmeler, kırışmalar başlar. Hyalüronik asit azaldıkça kolajen üretimi de azalır. Elastikiyetin azalması kırışıklıkların çoğalması demektir. Bu sebeple kırışık oluşmaya başladığında hyalüronik asit desteği veren krem  önerilir. Böylelikle dokular arasındaki  boşlukların dolması sağlanmış olur. Yani hyalüronik asit yaşlanma önleyici özelliklere sahiptir.

Hyalüronik Asit Cilde Nasıl Etki Eder?

  • Hyalüronik asit, cildin genç, dinç ve kırışıksız olmasını sağlar.
  • Su tutma özeliği ile cildi nemlendirir. Bu özelliği yüzünden, Hyalüronik asit, nemlendirici kremlerde sıkça kullanılır.
  • Cildi pürüzsüz ve esnek tutar.
  • Akne izlerini önlemeye yarar.
  • Kolajen liflerinin oluşmasına ve bakımına destek sağlar. Kolajen azaldığında cildin elastikiyeti de yitirilir.
  • Ciltteki iltihaplanma ve tahrişle de savaşır.
  • İlerleyen yaşla birlikte azalan hücre mitoz hızı, hücresel tazelenmeyi ve tamir sürecini de yavaşlatır. Hyalüronik asit, bu akışı tersine çevirir.
  • Hyalüronik aisidin bir faydası da dokuları onarması ve elastikiyetini korumasıdır. Bu da cildin erken yaşlanmasını önler.

Hyalüronik asit içerikli kremlerin düzenli kullanımıyla cildin elastikiyeti, diriliği ve canlılığı muhafaza edilir. Hızlı yaşlanmanın önüne geçilir.

Bizi Takip Edin!

Ürün Kategorileri

İndirim Fırsatları için Kaydolun

Yenilikleri İlk Siz Öğrenin! İstenmeyen E-Posta Gönderilmez. Bilgileriniz Hiç Bir Zaman Paylaşılmaz.