facebook_pixel

Propolis Nedir? Propolisin Faydaları Nelerdir?

Propolis Nedir? Propolisin Faydaları Nelerdir?

Propolis, son dönemde kozmetik ürünlerde doğal maddelerin daha fazla tercih edilmesiyle birlikte merak edilen maddelerden biri haline geldi. Tamamen doğal bir madde olan Propolis, faydaları ve birçok farklı şekilde kullanılabilmesi nedeniyle hem tıp hem de kozmetik alanında sıkça kullanılmaya başlandı. Bilimsel olarak da kendini kanıtlayan Propolis, bugün özellikle dermatoloji ve kozmetik alanında sıkça kullanılıyor. Peki bu denli popüler hale gelen, sağlık ve güzellik adına birçok fayda sunan Propolis nedir?

Propolis Nedir?

Propolis arıların yaprak tomurcuklarından, çiçeklerden ve diğer bitkilerden topladıkları ve salgıladıkları bir sıvıyla beraber balmumu ve reçine benzeri bir yapıya kavuşan bir maddedir. En basit haliyle arıların ağaçlardan elde ettiği bir tür reçine diyebiliriz. Sıcaklık arttıkça yumuşayıp sıcaklık düştüğünde daha katı bir forma bürünen bu madde, arılar tarafından birçok farklı amaç için kullanılıyor. Özellikle kovanların yıpranan kısımlarının onarılması ve balmumuna benzer özellikleriyle kovan içinde ölen arı ya da diğer böceklerin mumyalanmasında kullanılıyor. Böylece arılar, kovan içerisinde ölen ve dışarı taşınamayacak kadar büyük arı ve böceklerin çürüyerek kovandaki arı popülasyonuna tehlike oluşturmasının önüne geçiyorlar. Buradan da anlaşılacağı gibi Propolis arılar için hayati bir öneme sahip. Yunancada -pro (öncesi, önü) ve -polis (şehir) kelimelerinin bir araya gelmesiyla oluşan Propolis sözcüğü, “şehrin girişi” anlamı taşıyor. Bu da arıların Propolis maddesini kovanların girişinin daraltılması ve böylelikle daha güçlü bir savunma hattı oluşturulması için kullanmalarından kaynaklanıyor. Doğada bu denli büyük öneme sahip olan Propolis’in elbette bizler için de sayısız faydası var.

Propolisin Faydaları

Propolis’in Faydaları

Propolis B1, B2, C ve E vitamini bakımından son derece zengin bir madde. Aynı zamanda bünyesinde demir, kalsiyum, magnezyum, çinko ve bakır gibi maddeleri de barındırıyor.

Propolis’in bir diğer özelliği de antibakteriyel oluşu. Propolis’in bakteri, mantar, virüs ve diğer mikroorganizmalara karşı dirençli olduğunu gösteren birçok bilimsel araştırma yapıldı. Bu araştırmalar sırasında yapılan testler Propolis ekstraktlarının mikroorganizmalar üzerinde kontrol sağladığını gösteriyor.

Propolis ve ekstraktlarının en çok kullanıldığı alanlardan biri de kozmetik ürünler. Ciltte kollajen üretimini artıran Propolis, bu sayede cilt onarımı ve cilt yenilenmesi için ideal bir aktif madde haline geliyor.

Propolis cilt yenileyici ve onarıcı özellikleri ile birleşen antibakteriyel özelliği Propolis’in kozmetik alanında birçok farklı şekilde kullanılabilmesini sağlıyor.

 

Propolis Krem

Özellikle Propolisli göz çevresi kremleri cildin nem dengesini koruyarak cildin sıkılaşması ve elastikiyet kazanmasını sağlıyor. Bu da göz çevresinde oluşan çizgiler, kazayakları ve kırışıklıkların giderilmesinde Propolisli kremleri bir adım öne çıkarıyor. Ciltte oluşan sarkmalar ve kırışıklıklar yaşlanmanın en belirgin göstergeleri olarak karşımıza çıkıyor ve gerek kozmetik ürünler gerekse medikal lazer uygulamaları gibi birçok yöntemle unun önüne geçmeye çalışıyoruz. Dolayısıyla Porpolis’in bu konuda doğal bir kırışıklık önleyici ve cilde elastikiyet kazandırıcı oluşu, onu anti-aging kremler için ideal bir doğal madde haline getiriyor.

Propolis krem aynı zamanda cildin pH dengesini sağlayarak ultraviyole ışınların cildi yaşlandırıcı etkisinin de önüne geçilmesini sağlıyor. Bu özelliğinden ötürü Propolis’in güneş kremlerinde de kullanılmaya başlandığını görüyoruz.

Propolis İçeren Kozmetik Ürünler ve Kullanım Alanları

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Propolis antibakteriyel, antiviral özelliklerinin yanında cildin nem dengesini koruyan ve kollajen üretimini artıran özellikleriyle birçok farklı kozmetik üründe kullanılıyor. Propolisli kozmetik ürünler arasında tercih yaparken ise cildin ihtiyaçlarını gözeterek karar vermek gerek.

Alicia Propolisli Göz Çevresi KremiAlicia Propolisli Göz Çevresi Kremi

Göz çevresindeki kırışıklıklar ve ince çizgilerin giderilmesi ve yeni kırışıklık oluşumunun önüne geçmek için Alicia Propolisli Göz Çevresi Kremi’ni tercih edebilirsiniz.

Özellikleri:

Canlandırıcı, Tazeleyici.
Göz Çevresindeki Hassas Cilde Doğal Tazeliğini Geri Kazandırır.
Günlük Kullanım İçin Uygundur.
Hafif Dokuludur, Yağsızdır ve Cilt Tarafından Kolaylıkla Emilebilir.
Hoş Kokulu, Su İçinde Yağ Emülsiyonu.

 

 

 

Alicia Propolisli Yenileyici Krem

Alicia Propolisli Yenileyici Krem

Alicia Propolisli Yenileyici Krem ise yüz ve boyun bölgesindeki cildin mikroorganizmalardan korunmasını sağlarken cildin nem dengesini sağlayarak mükemmel bir bakım sağlar. Aynı zamanda kollajen üretimini artırarak cildin yenilenmesini hızlandırır ve elastikiyet kazanmasına yardımcı olur.

Özellikleri:

Canlandırıcı, Tazeleyici.
Yüz ve Boyun Bölgesindeki Cilde Doğal Tazeliğini Geri Kazandırır.
Günlük Kullanım İçin Uygundur.
Hafif Dokuludur, Yağsızdır ve Cilt Tarafından Kolaylıkla Emilebilir.
Hoş Kokulu, Su İçinde Yağ Emülsiyonu.

Bizi Takip Edin!

Ürün Kategorileri

İndirim Fırsatları için Kaydolun

Yenilikleri İlk Siz Öğrenin! İstenmeyen E-Posta Gönderilmez. Bilgileriniz Hiç Bir Zaman Paylaşılmaz.